Almak istediğiniz eğitimde ülke seçimi en zor kararlardan biridir ve eğitiminiz için attığınız ilk adımdır. Gitmeyi planladığınız ülkenin yaşam standartlarını ve alacağınız eğitim için uygunluğunu ATA Eğitim Danışmanlarıyla birlikte gözden geçirmelisiniz. En çok tercih edilen ülkeler ve şehirler üzerinde durarak, öğrencilerin niçin buraları daha çok tercih ettiklerini, ülkelerin ve şehirlerin artı, eksi özelliklerini, yaşam koşullarını, ulaşım imkanlarını, iklimi gibi konuları gözden geçirmeli, beklentilerinize ve yaşam tarzınıza göre en mutlu olacağınız ülke ve şehri belirlemelisiniz.

Kısa bir dönem için gidiyorsanız uçak bileti maliyetleri açısından ülkenin (örn;İngiltere, Malta gibi) çok uzak olmamasına, uzun dönem eğitim almayı amaçlıyorsanız gideceğiniz ülkenin (örn; Kanada, Avustralya) yaşam şartlarının da ekonomik olmasına dikkat etmeniz gerekir.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Dil bilgisinin gelişim hızı ve öğrenme süreci kişiye göre değişmektedir. Eğitiminiz süresince Türkçe' den olabildiğince uzak kaldığınız ve derslerinizi takip ettiğiniz sürece normal koşullarda okulların sistemine göre 4-6 haftada bir kur atlayabilirsiniz. İyi bir çalışmayla, başlangıç düzeyinde iseniz 9-12 ay, orta düzeydeyseniz 6-7 ay da iyi bir seviyeye gelmeniz beklenir.

İngilizce seviyenizi ve bütçenizi göz önüne alarak alacağınız eğitimin süresine danışmanınızla birlikte karar verebilirsiniz. İlaveten Okul Bilgileri sayfamızdaki zaman çizelgesi başlıklı paragrafı da okumanızı tavsiye ederiz.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Okullarda her düzey için kurslar bulunmaktadır. Okulun ilk günü gramer, dinleme, anlama, konuşma düzeyinizi saptamak amacıyla yapılacak olan yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre seviyenize uygun sınıftan eğitiminize başlarsınız.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Okulların büyük çoğunluğunda kurslar her Pazartesi başlamaktadır. Bazı okullardaysa ayda bir veya iki başlangıç tarihi vardır.

Akademik yıl ve akademik sömestre programlarının ise belirli başlangıç tarihleri bulunmaktadır. Okullara ve programlara göre başlangıç tarihlerini danışmanlarımızdan ve okulların broşürlerinden öğrenebilirsiniz.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Dil okulu ve sertifika programlarında kursa başlamak istediğiniz tarihten ortalama 4-6 hafta önce ATA Yurtdışı Eğitim’ e başvurunuzu yapmanız, okul kayıt ve vize işlemlerinizin tamamlanması açısından yeterli bir süreçtir. Yaz döneminde hem vize başvurularının hem de okullara talebin yoğun olduğunu göz önüne alarak, min. 8 hafta önceden işlemlerinizi başlatmanızı tavsiye ederiz.

Normal şartlarda vize işlemleri için en az 7 günü gözden çıkarmalısınız ancak yoğun zamanlarda bu süre 1 aya kadar da uzayabilmektedir.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Kurs sürenizin bitiminde, dil seviyenizi ve eğitime ne kadar süre boyunca devam ettiğinizi gösteren bir sertifika her okul tarafından verilir.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Her yaşa uygun kurslar vardır. Yaz döneminde 8-18 yaş arasındaki öğrencilere genelikle 2-8 hafta arası, her şey dahil programlar sunulur. 18 yaş üzerinde olan adaylar ise isteklerine göre kısa ve uzun dönemli eğitim programlarına yıl boyu diledikleri zaman katılabilir. 18 yaş üstü adaylar için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Ayrıca tıp İngilizcesi, hukuk İngilizcesi, iş İngilizcesi ve İngilizce öğretmenlerine sunulan programlar için bazı özel katılım koşulları söz konusudur.

Sınıflarda öğrenci mevcudu okula, kursun niteliğine ve gidilen döneme göre değişir. Okulların broşürlerinde ve internet sayfalarında belirtilen sınıf mevcudu sayısının üzerine çıkılmaz. Sınıf mevcutları genellikle 12-15 kişiden oluşmaktadır.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Özellikle yaz dönemlerinde gideceğiniz ülkeye göre değişmekle birlikte, Türk öğrenciler dahil pek çok ülkeden öğrenci akını söz konusudur. ATA Eğitim danışmanlarından hangi okul ve şehirlerde yoğunluk olduğunu öğrenebilirsiniz.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Hemen her okulda aile yanı konaklama seçeneği olduğu gibi, pek çok okulda kampüs içinde veya kampüs dışında yurtlar da mevcuttur. Ayrıca hostel, otel, stüdyo daire gibi seçenekler de öğrenciler tarafından tercih edilebilecek diğer konaklama seçenekleridir. Özel istekleriniz varsa (vejetaryen olmak, evde hayvan olup olmaması, alerjileriniz vs..) ATA danışmanlarına belirtmeniz durumunda size en uygun konaklama seçeneği bulunacaktır. Daha fazla bilgi için soldaki menü başlıklarından Konaklama seçenekleri bağlantısını mutlaka inceleyiniz.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Öğrencilerin beklentileri, istekleri birbirinden farklı olduğu için zaman zaman en kaliteli okullardan bile memnun kalmama durumu söz konusu olabilir. Bu durumda bunu okuldaki görevlilere veya danışmanınıza en kısa sürede bildiriniz ve şikayetçi olduğunuz konuları ayrıntılı bir şekilde anlatınız. ATA Eğitim yetkilileri ve okul tarafından sorununuz en kısa sürede çözülmeye çalışılacaktır. Konaklama konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız başka konaklama alternatiflerine transfer olabilir, okul ve şehir konusunda sıkıntı yaşıyorsanız okulunuzun bir başka şubesine geçebilirsiniz.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
ATA Yurtdışı Eğitime kayıt yaptırırken öğrencinin talep etmesi durumunda uçak rezervasyonu işlemleriniz eğitim danışmanlarımız tarafından yaptırılır. Öğrenci vizesini aldıktan sonra biletini alır ve uçuş detaylarınız ATA Eğitim tarafından okulunuza bildirilerek havaalanı karşılamanız organize edilir. Okul görevlileri sizi havaalanından karşılayarak, kalacağınız yere kadar eşlik eder.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
ATA Yurtdışı Eğitime kayıt aşamasında, öğrenciye vize için hazırlanması gereken belgelerin listesi verilir. Belgelerle ilgili anlaşılmayan noktalar varsa öğrenciye gerekli açıklamalar yapılır. ATA Eğitim Kanada, İngiltere, Amerika, Avustralya, Malta, Yeni Zelanda için kendi öğrencilerinin vize işlemlerini takip etmektedir. Vize işlemlerinin sonuçlanma süresi ülkeden ülkeye değişmektedir. Vize evrakları ve vize konuları ile ilgili daha detaylı bilgileri ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlarından alabilirsiniz.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Avustralya’ da 3 ayın üzerinde bir eğitimle öğrenci vizesi alanlara part-time çalışma izni verilmektedir.

Amerika ve Kanada’ da ilk yıl sadece kampüs içinde çalışmak yasaldır. 1 yılın sonunda kampus dışı çalışma izni başvurusu yapma hakkınız olur.

İngiltere, İrlanda ve Yeni Zelanda’ da ise belirli durumlarda çalışma izni vardır. Çalışarak eğitim almak ve masraflarınızın önemli bir kısmını bu yolla karşılamak niyetindeyseniz ülke seçiminde mutlaka bu kriterleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Bir çok aday yasal çalışma izni olsun olmasın iş bulup çalışmaktadır ancak yasal çalışma izninin olmadığı ülkelerde çalışmak biraz daha zordur. Konu ile ilgili 22. ve 24. soruları da okumanızı tavsiye ederiz.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Vize sürenizin bitiminden en az 2 ay önce İngiltere’ de Home Office, Amerika, Avustralya ve Kanada’ da Immigration Ofislerine başvurunuzu yapmanız yada posta ile göndermeniz gereklidir. Vize başvuru formlarınızı doldurmanızda veya evraklarınızı posta ile göndermeniz gereken durumlarda okullar ve ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanları size yardımcı olacaktır.

Fakat bazı ülkelerde Türkiye’ den aldığınız vizenin türüne göre vizenizi uzatma imkanınız olmadığından Türkiye' ye giriş yaparak tekrar vizeye başvurmanız gerekebilir.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Sertifika programları için okulların istediği İngilizce seviyesi genelde Upper-intermediate veya Advanced dir. Bu düzeylerde İngilizce bilgisi olan öğrencilerin sertifika programlarına başvuruları Türkiye' den direkt olarak da yapılabilir. Ancak bu seviyelerde İngilizce bilgisine sahip olmayan öğrenciler, belirli bir süre dil okuluna ve sonrasında varsa aynı okuldaki sertifika programına yoksa başka okullardaki sertifika programlarına kayıt olabilirler. Ayrıca öğrencinin eğer uzatılabilen bir vizesi varsa dil eğitiminin ardından, gittikleri ülkedeki sertifika ve diploma programlarına doğrudan kayıt yaptırabilirler. SERTİFİKA ve DİPLOMA programları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Aynı koşullar üniversite ve master kayıtları için de geçerlidir. Fakat üniversite ve master başvurularında IELTS veya TOEFL puanı istenmektedir. Üniversite ve master başvuruları ve koşulları hakkında danışmanlarımızdan yurtdışına çıkmadan önce ayrıntılı bilgi almanızı öneririz.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Önemli Not: Aşağıda belirtilen üniversite başvurusu için gerekli belgeler listesi genel bir listedir ve hazırlanacak evraklar konusunda fikir vermeyi amaçlamaktadır. Her ülke ve üniversite için özel olarak hazırlanmış ve eksiksiz bir başvuru yapmanızı sağlayacak belgeler listesi için lütfen ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile irtibata geçiniz. Üniversite başvurularınız için gerekli belgeleri hazırlamada veya temin etmede zorluklar yaşamanız halinde eğitim danışmanlarımızdan örnek formatlar alabilirsiniz.

ATA Yurtdışı Eğitim' in tüm hizmetleri, kendi kayıtlı öğrencileri için ücretsizdir. Unutmayın ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı üniversitelerle yaptığı anlaşmalar neticesinde tüm gelirini yurtdışı eğitim kuruluşlarından sağlamaktadır.

• Eğitim durumunuzla ilgili belgeler
• Ayrıntılı olarak hazırlanmış CV
• Amaçlarınızı ve neden böyle bir eğitim almak istediğinizi açıklayan Statement of Purpose yazısı (bu belgenin içeriği ve örnek yazılar için lütfen eğitim danışmanınızdan bilgi alınız.)
• Eğitiminiz süresinceki veya sosyal hayattaki başarılarınızı gösteren belgelerin fotokopisi (bu belgelerin neler olabileceğine ilişkin olarak lütfen eğitim danışmanınızdan bilgi alınız.)
• İş deneyimleriniz

İşlemlere Başlamak İçin...

• Şahsi bilgilerinizi, gideceğiniz eğitim kuruluşuna ait detayları ve konaklama tercihlerinizi içeren ATA Yurtdışı Eğitim kayıt formunu tam olarak doldurmanız ve imzalamanız,

• Durumunuza uyan depozit* miktarını doğrudan ATA Yurtdışı Eğitime ödemeniz veya banka hesabına yatırarak dekontunu ulaştırmanız,

• Üniversite başvurularınızın yapılabilmesi için eğitim danışmanınız tarafından size verilecek olangerekli belgeler listesinden durumunuza uyanları hazırlayarak eğitim danışmanınıza teslim etmeniz.

*Depozit ekstra bir ücret olmayıp, vize alındıktan sonra okulun toplam ücretinden düşülür. Öğrenci kalan kurs bedelini, vize alındıktan sonra ATA Yurtdışı Eğitime yada okulun kendi hesabına havale çıkarmak suretiyle yatırır. Öğrenci kurs bedelinin tamamını okula havale etmeyi tercih ederse, alınan depozit iade edilir.

ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, anlaşmalı olarak çalıştığı üniversitelerin belirlediği eğitim bedelinin dışında ekstra bir ücret almamakta, hatta bir çok üniversitede orijinal fiyatlarının da altında promosyonlu fiyatlar sunabilmektedir. (Lütfen bizden aldığınız fiyatları okulların orjinal kataloglarından veya web sayfalarından kontrol ediniz) ATA Yurtdışı Eğitim üniversitelerle yaptığı anlaşmalar neticesinde, tüm gelirini yurtdışında bulunan okullardan sağlamaktadır; dolayısıyla öğrencilere verdiği hizmetlerden dolayı herhangi bir ekstra ücret talebinde bulunmamaktadır.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Türkiye’ de sahip olduğunuz banka kartları (visa electron, maestro gibi) yurtdışında aynı amblemi gördüğünüz her ATM’ de kullanılabilmektedir. Ailenizin TL olarak yatırdığı miktarı, bulunduğunuz ülkenin para cinsinden çekebilirsiniz. Türkiye’ de şubesi olan bazı yabancı bankaları tercih etmeniz durumunda da aynı bankanın o ülkedeki ATM lerinden paranızı çekebilmektesiniz. Bazı bankalarda banka kartının yurtdışındaki ATM lerle uyumlu olabilmesi için bu talebinizi bankanıza iletmeniz gerekebilir.

Kredi kartlarınız ise dünyanın her yerinde geçerlidir.

Özellikle uzun dönem giden öğrenciler, gittikleri okulların da yönlendirme ve yardımlarıyla oradaki bankalardan hesap açtırabilirler. Bu konuda ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanları yardımcı olmaktadır.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Dil eğitimi için 1 yıl, lisans eğitimi için üniversitenin eğitim süresi kadar, master için 2 yıl, doktora için ise 3 yıl tecil hakkınız vardır.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Yurtdışı eğitimde karşılaşabileceğiniz en önemli engellerden biri vize engelidir. Bu engeli aşmak herkes için kolay olmayabilir. Herkes için kolay değildir, çünkü vize alınması hazırlanan evraklara, evrakların içeriğine, gerçek niyete, şansa ve daha burada sayılamayacak bir çok nedene bağlı olarak çok kolay veya çok zor, hatta imkansız olabilir. Eğitim, yaşam, ekonomik ve sosyal durumunuz vize görevlileri tarafından değerlendirilir. Türkiye'de ki hayat standartınızın yurtdışında eğitim almak için yeterli olduğunu düşünüyorsanız normal şartlarda vize almanız beklenir. Yılların verdiği deneyim ve bilgi birikimi sayesinde daha önceki vize başvurularından red almış bir çok öğrenci ikinci başvurularında ATA Eğitim desteği ile vize almışlardır.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
ATA Eğitim yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerle ilgili tüm okul kayıt ve kabul işlemlerini gerçekleştirmekte olup, vize danışmanlık hizmeti, istekleriniz doğrultusunda konaklama ayarlanması, talep edilmesi halinde havaalanı karşılama hizmeti, ekonomik uçak bileti temini gibi imkanları ücretsiz olarak sunmaktadır. Sizin yapacağınız tek şey, hedef ve beklentilerinize uygun okula ATA Yurtdışı Eğitim çalışanlarının da yardımıyla karar vermek olacaktır.

Ayrıca ATA Eğitim çalışanları eğitiminiz süresince çıkabilecek her türlü problemde de sizinle iletşimi koparmadan sorunun en hızlı şekilde çözümü için yardımcı olmaktadır.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Yurtdışında burslu eğitim için bilinmesi gereken ve yol gösterebilecek temel detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Dil Okulları: Yurtdışı dil okullarında tam burslu olarak eğitim almak mümkün değildir. Dil okulları yabancı dil öğrenmek amacıyla burs talep eden adaylara bazı özel durumlarda (uzun dönem kayıtlar, sezonluk indirimler gibi) kısmi indirimler sunabilmektedir. Bu indirimler sadece eğitim ücreti üzerinden olup, konaklama, yaşam ve seyahat masrafları her şart altında kişinin kendisine aittir.

Üniversiteler: Yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen bir çok adayın en büyük hayali bir üniversiteden tam burs alabilmektir. Fakat bu hayali gerçekleştirebilmek her aday için mümkün olamamaktadır. Üniversitelerin burs seçenekleri ve aday öğrencilere burs verme şartları farklı kriterlere göre değişmektedir.

Tam ( Full - %100 ) Burs: Lisans veya yüksek lisans eğitimi için yurtdışında bulunan ilgili üniversiteye tam burs başvurusu yapılırken adayın üniversitenin tüm giriş şartlarını yerine getirmiş olması gerekir. Genellikle not ortalaması 4.0 lük sistemde 3,5 üzerinde olanlar, bölümde veya fakültelerinde dereceye girmiş olanlar ve TOEFL, IELTS gibi resmi İngilizce sınavlarından yeterli skorları almış adayların bu burs için başvurmaları daha uygundur. Amerika ve Kanada üniversitelerine yapılan tam burslu yüksek lisans (master) başvurularında yukarıda belirtilen şartlara ilave olarak başvurulan bölüme göre iyi bir GMAT veya GRE skoru da istenebilir.

Kısmi Burs: Bazı üniversiteler öğrenci adaylarına eğitim ücreti üzerinden kısmi burslar veya indirimler sağlamaktadır. Bu indirimler öğrencinin not ortalamasına ve akademik başarılarına göre değişiklik göstermekte olup, bazı durumlarda üniversitelerin anlaşmalı olarak çalıştığı acentalar üzerinden de verilebilmektedir. Örneğin İngiltere’ de yıllık eğitim ücreti 6.450 GBP olan bir yüksek öğretim kurumu, ATA Yurtdışı Eğitim aracılığıyla yapılan başvurularda bu ücreti 4.450 GBP olarak uygulayabilmektedir.

Akademik Başarı Bursları: Eğitiminiz süresince üstün bir başarı sağlarsanız, bölümünüzde dereceye girip yüksek bir not ortalaması tutturursanız, üniversite bünyesinde sunulan akademik başarı burslarından faydalanmak amacıyla başvuru yapabilirsiniz. Bu burslar her üniversite de farklı başvuru şartlarına ve kontenjanlara tabidir.

Asistanlık (Assistantship): Özellikle yüksek lisans düzeyinde (master veya doktora) yurtdışı eğitim bursu arayan adayların en çok hayalini kurdukları burs çeşididir. Yurtdışında ilgili üniversite tarafından kabul edilen adaylar çoğunlukla eğitim ücretinden muaf tutulur ve buna ilaveten üniversitenin koşullarına göre belirli bir miktar maaş alabilirler. Asistanlık alabilmek için yapılması gereken üniversitenin ilgili bölümüyle veya bir öğretim görevlisi ile direk irtibata geçerek kendinizi, çalışmalarınızı, başarılarınızı, üniversiteye katabileceğiniz faydaları detaylı bir şekilde açıklamaktır. Asistanlık için yapılan başvurularda adayın kendisinin ilgili departman veya öğretim görevlisi ile iletişime geçmesi çok önemlidir. Aracılar kullanılarak yapılan işlemler genellikle ciddiye alınmaz.

Yaşam Giderleri: Yukarıda bahsedilen burslar veya indirimler sadece eğitim ücreti üzerinden olup, konaklama, yaşam ve seyahat masrafları her şart altında kişinin kendisine aittir. Eğer yurtdışında kendi yaşam giderlerinizi karşılayabilecek ekonomik yeterliliğiniz yoksa öncelikle Türkiye’den Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu, British Council, Fulbright gibi kurumlar aracılığıyla bir burs bularak (MEB bursları, YÖK bursları, Tübitak bursları vs. gibi) sonrasında yurtdışı eğitim imkanlarını araştırmanız en doğru seçenektir.

Şuan itibariyle burslu ve indirimli eğitim alabileceğiniz üniversitelerimize Burslar indirimler linki vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Bir çok yurtdışı eğitim adayı yurtdışında çalışmak, para kazanmak ve kazandıkları ile hem eğitimini hem de yaşam giderlerini finanse etmek ister. Böyle bir durum imkansız değildir ancak her hangi bir kişi veya firma tarafından garanti edilebilir bir şey de değildir. Yurtdışına eğitim amaçlı gidip öğrenci vizesiyle iyi işler bulup çok iyi paralar kazanan, hem eğitimlerini ve yaşam giderlerini finanse edip hem de Türkiye'de bulunan ailesine para gönderen adaylar da vardır, yurtdışına gidip sürekli iş arayan bulduğu hiç bir işte uzun süre çalışamayan veya arzu ettiği işleri bir türlü bulamayan adaylarda vardır.

Şu noktanın bilinmesi gerekir ki Dünyanın her yerinde iş arama süreci aynıdır. Değişen tek şey işe yerleşmek için rekabet içerisinde olunan insan sayısıdır. Örneğin Türkiye'de bir işe başvurulduğunda o işe başvuran binlerce insan arasından seçilmek gerekiyorken, gelişmiş ülkelerde onlarca veya yüzlerce insan arasından biri olmak gerekir. Gelişmiş ülkelerde işsizlik oranları ve iş piyasalarının genişliğine paralel olarak rekabet edilen insan sayısı daha azdır. Yoksa gidilecek ülke neresi olursa olsun hiç kimse 'sen bu güne kadar neredeydin, hadi gel işin hazır' şeklinde karşılanmaz.

Türkiye'de olduğu gibi yurtdışında da her şey mümkündür ancak özellikle çalışma hayatında hiç bir şeyin garantisi yoktur. Örneğin yurtdışındasınız ve iş arıyorsunuz ne kadar maaş alacağınızı, haftada kaç saat çalışacağınızı, o işte kaç ay çalışacağınızı bilemezsiniz veya iş buldunuz; işverenin performansınızı ve yeteneklerinizi beğenip beğenmeyeceğinin veya sizi işten çıkarmayacağının garantisi yoktur.

En çok karşılaştığımız sorular, eğitim için gittiğim ülkede çalışabilir miyim? İş bulup sürekli orada kalabilir miyim? Hem çalışıp, hem okuyabilir miyim? Nerelerde çalışabilirim? Nasıl iş bulacağım? gibi sorulardır. Neleri başarabileceğinizi veya nasıl işler bulabileceğinizi kişisel özellikleriniz belirler. Yetenekliyseniz, girişimci bir ruhunuz varsa, şanslıysanız, doğru zamanda doğru yerdeyseniz, önünüze çıkan fırsatları değerlendirebilirseniz giderken hayal bile edemediğiniz noktalara da gelebilirsiniz.

Vize konusunu önemseyin

Yurtdışında çalışarak eğitim almayı düşünenler için asıl önemli mesele ise vize sorunudur. Öncelikle vizenin mantığını ve Türkiye'nin neden vize uygulanan bir ülke olduğunu iyi anlamak gerekir. Ekonomik yetersizliklerden dolayı yurtdışında çalışarak eğitim almak gibi bir düşünceniz varsa özellikle gelişmiş ülkelerin ekonomik durumu iyi olmayan adaylara kolay kolay vize vermeğini bilmeniz gerekir. Bu ülkeler ekonomik durumu ne olursa olsun herkesi kabul etseydi zaten Türkiye'ye vize uygulamazlardı. Her ülkenin beklentisi kendi ülkesinde para harcayacak, döviz getirecek, ekonomilerine artı değer katacak insanların gelmesini sağlamaktır. Türkiye'nin zengin turist çekme ve gelen her turistin daha fazla para harcamasına yönelik çabalarını unutmayınız.

Hiç bir ülke yabancı bir insanın kendi ülkesinde çalışmasını, para kazanıp ülkenin kaynaklarıyla kendisini finanse etmesini istemez. Yapılan bir vize başvurunda görevli bu tarz veya benzer bir düşünceniz olduğunu hissettiğinde, ekonomik durumunuzu da yetersiz gördüğünde vize başvurunuz hemen red olur ve hiç bir yere gidemezsiniz. Diğer ülkelerin sizden beklentisi Türkiye'de ki birikimlerinizle yaşam ve eğitim giderlerinizi finanse ederek, o ülkenin ekonomisine fayda sağlamanızdır. Yoksa hiç bir ülke yurtdışı eğitimi sosyal fayda çerçevesinde düşünüp 'gelsinler, burada çalışsınlar, çalıştıkça para kazansınlar, masraflarını karşılasınlar, kazandıkları ile okusunlar, çok kazanırlarsa bir kısmını ailelerine göndersinler, sonra isterlerse ailelerini de getirsinler' gibi bir amaç içinde değildir. Böyle bir bakış olsa şüphesiz ki Türkiye vize uygulanan bir ülke olmazdı.

Yurtdışı eğitim masraflarınızı karşılayacak durumda değilseniz, sizin veya ailenizin yurtdışında eğitim için ayırabileceği birikimleri yoksa boş hayaller kurup gereksiz vakit harcamak yerine Türkiye'de neler yapabileceğinize odaklanın. Eğer belirli miktarda bir kaynağı yurtdışı eğitim için ayırabiliyorsanız ve aklınızın bir köşesinde de yurtdışında çalışmak var ise hedeflediğiniz ülkeye gittikten sonra neler yapabileceğinizi düşünün. Gitmeden önce benim işim hazır olsun, ne kadar çalışacağımı, nerede çalışacağımı, ne kazanacağımı bileyim tarzı boş hayaller ve yanlış düşünceler size sadece zaman kaybettirir. Bunların hepsi hazır olsa bile ileriye dönük olarak hiç bir şeyin garanti olamayacağını mutlaka bilin. Örneğin yurtdışında bir eğitim programına katılmaya karar verdiniz ve kayıt oldunuz, yurtdışında iş buldunuz veya bulundu, bir şekilde vizeyi de aldınız, haftada 35 saat çalışıp ayda 1500$ kazanacaksınız, gittiniz, bir hafta sonra işveren performansınızı beğenmedi ve işten çıkardı, ne olacak? Cebinizde bu zor günler için mutlaka para olmalı.

Sonuç olarak yurtdışında çalışarak okumayı planlayan adaylar için doğru düşünce kalıbı şu olmalıdır; Öncelikle hangi ülkeye gitmek istediğinize karar verin, sonrasında ne üzerine ve ne kadar süre eğitim alacağınızı planlayın. Bu eğitimin yaşam giderleri ile birlikte toplam maliyetini hesaplayın ve bu maliyeti karşılayabileceğinizden emin olun. Sonrasında gittiğiniz ülkede iş bulup çalışırsanız kazandığınız her kuruş sizin için artı bir kazanç olacaktır. Maliyetlerinizi de kazandığınız oranda düşürecektir.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Temelde her başvuru birbirinden bağımsızdır, dolayısıyla daha önce red almış olsanız bile her başvurunuzda vize alma şansınız vardır. Vize alabilir miyim veya nasıl vize alınır sorularına verilebilecek net bir cevap olmadığı gibi kesin vize almanızı sağlayacak özel bir formül de yoktur. Fakat şansınızı yükseltmek ve kötü sürprizlerle karşılaşmamak yani vize alabilmek için vizenin mantığını iyi anlamak gerekir. ATA Yurtdışı Eğitim olarak yıllar içerisinde binlerce vize başvurusunun verdiği deneyimle vizenin mantığı, vize dosyasının tutarlı, ikna edici ve mantıklı olması, hangi durumlarda ne gibi belgelerin hazırlanması gerektiği, varsa mülakatta söylenmesi ve söylenmemesi gerekenler, sorulan sorulara ne şekilde cevap verilmesi gibi konularda tüm tecrübemizi sizinle paylaşıyor, vize alabilmeniz için elimizden geleni yapıyoruz.

Örnek sorular ve cevaplar

Vize konusunda sürekli karşılaştığımız bazı soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

1-Tüm sorulara cevap verdim ancak vize alamadım?
Cevap: Özellikle mülakatla vize veren Amerika ve bazı Schengen ülkelerinde tüm sorulara cevap verebilmeniz son derece doğaldır, sorulan tüm sorular sizinle ilgilidir ve bunlara cevap verebilmeniz bir yetenek olmadığı gibi zor da değildir. Zor olan vize görevlisinin duymak istediği cevapları verebilmek ve söylenmesi gerekenin ne olduğunu o anda düşünebilmektir. Eğer vizenin mantığını bilmiyorsanız, haftada yüzlerce görüşme yapan ve sayısız belge inceleyen vize görevlisinin geliştirdiğiniz ufak taktikleri anlamayacağını düşünüyorsanız, hangi sorulara ne şekilde cevap vermeniz gerektiğinin farkında değilseniz, verdiğiniz her cevaba vize görevlisinin inanacağını sanıyorsanız mülakat sonucunda vize alamazsanız çok da şaşırmamanız gerekir. Unutmayın siz mülakata girdiğinizde vize görevlisi sizin hakkınızda hiç bir şey bilmez. Başvurunuz sonucunda eğer red alırsanız anlattığınız bilgilerin, sorulan sorulara verdiğiniz cevapların ve sunduğunuz belgelerin sonucunda red almışsınızdır. Bu da bir yerlerde yanlış yaptığınız sonucunu ortaya çıkarır. Sonuç olarak nelerin söylenip söylenmemesi, hangi belgelerin sunulması sunulmaması veya nasıl olması gerektiğini bilmiyorsunuz gibi bir durumla karşı karşıyasınız... ATA Yurtdışı Eğitim olarak mülakatlarda karşılaşacağınız sorular ve bu sorulara ne şekilde cevap vermeniz gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyor, davranış ve mülakatta dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında tavsiyelerde bulunuyoruz. Unutmayın siz kendi deneyimleriniz, çevrenizden duyduğunuz ve internetten okuduğunuz bir kaç vize başvurusundan sonuçlar çıkarmaya çalışırken biz elimizden geçen binlerce başvurunun sonuçlarını değerlendirerek tavsiyelerde bulunuyoruz.

2- Ne kadar para göstermeliyim?
Cevap: Vizeden daha önce red almış ve tekrar aynı şoku yaşamak istemeyen adayların özel formül arayışının sonucu olarak sıklıkla sorduğu bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. İngiltere, Kanada, İrlanda gibi ülkelerden alınan vize redlerinin sonuç mektuplarında maddi konulardan bahsedilmesi, tutarsızlıklara değinilmesi sonucunda bu soruya aranan cevapta aday için mutlaka yanıtı bulunması gereken bir gizeme dönüşür. Bu sorunun net bir cevabı olsa herkes o parayı gösterir ve vizeyi alırdı. 500 bin dolar gösterip vize alamayan da vardır, hiç para göstermeyip vize alan da vardır. Her adayın durumu farklıdır, dolayısıyla herkes için geçerli olabilecek sabit bir parasal miktar yoktur. Vize görevlisi sizin ekonomik, sosyal, kültürel hayat standartınızı anlamaya çalışır, yüksek bir hayat standartı çoğu zaman sadece para göstererek ispatlanamaz. Ayrıca gösterdiğiniz her para vize görevlisi tarafından size ait bir para olarak düşünülmeyebilir. Bu konularda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine, göstereceğiniz paraların ne şekilde ve hesap hareketlerinin nasıl olması gerektiğine ilişkin ipuçları vererek en doğru başvuruyu yapmanıza yardımcı oluyoruz. Böylece banka hesabımda 200 bin TL para gösterdim vize vermediler diye ofisimize uğrayan ancak belgelerini incelediğimizde 'bu belgelerle vize alsan daha büyük bir süpriz olurdu' dediğimiz adaylardan biri olmazsınız. Gerçekçi bir dosyaya sahip olmadan ve mantıklı bir başvuruya hazır olmadan 'ne kadar para' sorusuna cevap aramak sadece zaman kaybına sebep olur. Ayrıca bu soruya cevap bulmaya çalışmak vizenin mantığı ve doğru bir başvuru yapabilmek konusunda adayın en ufak bir bilgiye sahip olmadığının en somut göstergesidir.

3- Nasıl vize alırım?
Cevap: Öncelikle vizenin mantığını anlamanız gerekir, sonrasında dosyanızın tutarlı ve vize görevlisinin görmek istediği şekilde hazırlanmış olması önemlidir, eğer mülakat varsa hangi sorularla karşılaştığınızda hangi cevapları vermeniz gerektiğinin farkında olmalısınız. Özellikle bir kez red almış adayların sonraki başvurularında basit kurnazlıklar ve hemen red almalarını sağlayacak uyanıklıklar yapmaya çalıştıklarını görüyoruz. Örneğin sağdan soldan para topladığı açıkça belli olan ve bu parayı banka hesabı diye gösteren bir çok adayın ofisimize 'yine red aldım profesyonel birilerine danışayım diye düşündüm' diye geldiğinde, vize alamadığı için yaşadığı şaşkınlığı bizler de hayretle görüyoruz. Dosyasına baktığımızda vize almasının mucize olacağını gördüğümüz bu adaylar kendi çaplarında yaptıkları kurnazlıkların vize görevlisi tarafından ciddiye alınmamasını anlamakta zorlanıyorlar. Yeni mezun birinin 'yurtdışından dönüşünde şirketimizde çalışacaktır yazısı almaya çalıştığını', Türkiye'ye geri döneceğimi nasıl ispatlayabilirim sorusunun cevabını somut olarak bulmaya çalışan adayları, hiç bir iş deneyimi olmayan adayların hesaplarına yüklü miktarlarda paralar yatırmaya çalıştığını, 'bankada tanıdığımız var, ne kadar para lazımsa gösterebilirim' diyerek bu şekilde vize almaya çalışanları ve daha burada belirtilemeyecek bir çok basit uyanıklıklarla binlerce vize başvurusunu değerlendiren ve yine binlerce kişiyle görüşme yapan vize görevlilerini ikna edebileceklerini düşünenlerle sürekli karşılaşıyoruz. Unutmayın, vize görevlisi sizin yapmaya çalıştıklarınızın çoğu zaman farkındadır, sizde aynı işi haftalarca, aylarca, yıllarca yapsanız daha ilk cümlelerde karşınızdaki insanın niyetini anlarsınız. Vize almak zor değildir ancak amatörce yapılmış bir başvurudan red alırsanız sonrasında yine amatörce ve kulaktan dolma bilgilerle vize almak tahmin ettiğiniz kadar kolay değildir.

4- Beni şirket gönderecek... Şirket üzerinden gitsem vize alır mıyım?
Cevap: Red alanların çaresizliklerinin geldiği son noktalardan biri de kendi tabirleriyle 'şirket üzerinden gitme' formülüdür. Bir kaç tane personeli olan basit bir şirketi kendine sponsor yaparak vize alabileceğini uman, 1000 TL si olan herkesin rahatlıkla kurabileceği bir şirket kurup, şirket sahibi olarak vize alabileceğini düşünen, Türkiye'de sayısız İngilizce bilen insan varken şirket beni İngilizce öğrenmem için yurtdışına gönderecek deyip, vize görevlisinin de buna inanacağını sanan bir çok kişi ile karşılaşıyoruz. Bu durumların geçerli olduğu başvurular da olur ancak unutmayın her belge, her durum, her evrak herkesin işine yaramaz, bir adayın vize almasını sağlayan evrak başka bir adayın hemen red almasını sağlayabilir. Hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini, mevcut durumunuza göre neyin doğru olduğunu size detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Vizenin mantığını anlayan bir çok aday bize ilk geldiklerinde düşündüklerinin aslında ne kadar mantıksız olduğunu görüyorlar ve doğru vize başvurusu için ne yapmaları gerektiğini anlıyorlar.

Ne yapmalıyım, başvurum nasıl olmalı?

Daha önce vize alamadıysanız ve yeniden başvuracaksanız öncelikle deneyimli kişilere ulaşıp yardım almaya çalışın... Deneyimden kastettiğimiz arkadaş, komşu veya bir kaç ülkeden vize almış bir kişi değil farklı ülkelerden en az yüzlerce hatta binlerce başvuruya aracılık etmiş, hangi durumda nasıl sonuçlar alındığını bilen kişilerdir. Aynı belgelerle ve şartlarınız değişmeden tekrar tekrar başvuru yapmayı düşünmeyin. Ayrıca başvurduğunuz ülkeye göre vize çeşitlerinin sonuçları hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Örneğin bazı ülkelerde turist/ziyaretçi vizesi alma oranı düşükken, öğrenci vizesi alma oranı dikkat çekici oranda yüksek olabilmektedir. Öğrenci kategorisi içinde de bazı durumlarda dil okulu kaydı değilde lisans veya master kaydı ile başvuru yapmak şansınızı son derece arttırabilmektedir. Yine örneğin yurtdışında bulunan akraba bazen fayda sağlayabilirken bazı durumlarda ise hiç bahsedilmemesi tercih edilebilir. Bahsedilecekse bu kişilerin nasıl bir davetiye hazırladıkları ve hangi belgelerinin sunulması gerektiği de önemli olabilir. Tüm bu durumlarda da okul kabullerinin veya davetiyelerin başvuru sahibinin özellikleri ile tutarlılığı önemlidir. Sonuç olarak vize başvurusundan önce durumunuzu değerlendirip doğru başvuru yapmanızı sağlayacak firma ve kişilere ulaşmanız çok önemlidir.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Yurtdışında eğitim görmek isteyen adayların önemli bir kısmı eğitimleri süresince veya sonrasında çalışmak istemektedir. Gelişmiş ülkelerde iş bulmak zor değildir ancak gider gitmez her şeyin hazır olmasını hayal etmek de gerçekçi değildir. Belli bir zorlanma dönemi olacağı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Alışmak, dil pratiği kazanmak, çevreyi tanımak, yasaları ve kuralları anlamak zaman alacaktır ve bu zaman aralığı her aday için farklıdır.

Yapmanız gerekenler, izlenilecek yol

1- Öncelikle yapmanız gereken çalışmak istediğiniz ülkenin dilini iyi seviyede öğrenmektir. Eğer başlangıç olarak büyük beklentileriniz yoksa, basit ve temel işlere bile razı olacaksanız, orta düzeyde bile olsa dil bilmeniz beklenir.
2- Yurtdışında eğitim görürken çalışmak isteyen adayların kendi işlerini bulma konusunda tereddütleri varsa "iş bulma servisi sunan" okulları tercih etmesi faydalarına olacaktır. Bu tarz hizmet sunan okullar adaylara kesin iş bulmayı garanti etmez ancak yol göstericilik anlamında faydalı olabilir.
3- Yurtdışında çalışma izni konusu öncelikli düşünülecek bir konu değildir... Bugünün dünyasında yabancıların çalışmadığı neredeyse hiç bir ülke yoktur. Çalışma izninin olmaması hiç bir zaman alınamayacağı anlamına gelmediği gibi bu izne sahip olup iş bulamayan, izne sahip olmayıp çalışan veya izne ihtiyaç duymayan ya da işe başladıktan sonra çalışma izni alan binlerce, milyonlarca insan vardır.
4- Unutmayın bir ülkeden çalışma izni alabilmek için öncelikli olarak o ülkede olmanız ve bir iş bulmuş olmanız gerekir. En basit örneği ülkemize gelen profesyonel futbolculardır. Öncelikle Türkiye'de bir takıma transfer olurlar, yani iş bulurlar ve sonrasında çalışma iznine başvururlar. Tüm ülkelerde de durum bu şekildedir.
5- Yıllardır yurtdışına öğrenci gönderen bir firma olarak gözlemlerimiz, iş bulma konusunun gidilen ülkeden veya çalışma izni verip vermemesinden ziyade, adayların yetenekleri ve çabalarıyla alakalı olduğunu göstermiştir. Doğrudan çalışma izni veren ülkelere gidip çalışamayan adaylar olduğu gibi, çalışma izni olmayan ülkelere gidip 5-10 yıl içerisinde milyon dolarlık işletmelere sahip olan öğrencilerimiz de olmuştur. Bu planların hiç birisi de aday gitmeden önce yapılmamıştır.
Sonuç olarak; adayın yetenekleri, kişiliği, doğru zamanda doğru yerde olması en önemlisi de girişkenliği ve şartları zorlama konusundaki ısrarı belirleyici faktördür.

Ülkelere göre çalışma izinleri (work permit)

İngiltere: Dil okulu öğrencilerinin çalışma izinleri yasal olarak yoktur. Üniversite öğrencilerinin ise part time çalışma izni bulunur. Türkiye'de en çok tercih edilen seçenektir. Basit, temel öğrenci işleri dediğimiz alanlarda çalışmak (komilik, garsonluk, temizlik vb. hizmet sektörü) kolaydır ve iş bulan adaylar için çalışma izni almak zor değildir. Unutmayın iş bulduysanız ve çalışma iznine başvuruyorsanız devlet sizi kayıt altına alacak demektir. Bu da vergi ödemeniz ve sosyal güvenlik priminizin yatırılması anlamına gelir ki, hiç bir devlet kendi ülkesinde bulunan, iş bulmuş ve çalışmaya hazır bir adayı kolay kolay kayıt dışılığa itmez.
Amerika (ABD): Öğrenci vizesi (F-1) sahipleri kampüs içerisinde çalışma iznine sahiptir. 9 ay mesleki eğitim alan adaylara OPT (optinal practical training) hakkı verilir. Fırsatlar ülkesidir. Hiç bir şey yapamayıp pişman da olabilirsiniz, inanılmaz noktalara da gelebilirsiniz. Hemen hemen tüm üniversitelerin kariyer servisleri bulunur ve yol göstericilerdir. İş bulan bir aday için çalışma izni almak uğraştırıcıdır fakat zor değildir.
Kanada: Öğrenci vizesi ile üniversite eğitimi alan adayların part time çalışma izni vardır. Dil okuluna devam eden adayların çalışma izni yoktur. Dil eğitimi almayı planlayan ve kendi işini bulamayacağını düşünen adayların co-op programı sunan okulları tercih etmesi veya üniversite/college bünyesinde İngilizce eğitimi alması, ilgili okulların kariyer servislerini kullanmak açısından faydalarına olabilir.
Avustralya: Öğrenci vizesi ile giden tüm adayların çalışma izni vardır. İş gücü açığının en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olmasına ve iş bulma konusunda bir çok okulumuz hizmetler sunmasına rağmen iş bulamayan, çalışamayan adaylar vardır. Tekrar başa dönecek olursak, çalışmak, iş bulmak doğrudan "çalışma izni" ile alakalı bir konu değil, aday ile alakalıdır.
Malta: 24 hafta üzeri kayıtlarda çalışma iznine başvurma hakkı vardır. Turizm adası olması dolayısıyla iş gücü açığı yoğun olarak yaşanmakta olup, iş bulan ve sonrasında (eğer ihtiyaç duyuyorsa) çalışma izni alan bir çok aday vardır. En ekonomik seçenektir.
İrlanda: Öğrenci vizesi ile giden adayların çalışma izni vardır. Çalışma iznini avantaj olarak düşünüp iş aramayı ve bulmayı beceremeyen adaylar için zor bir adadır. İş bulamayan bir çok aday olduğu gibi gittiği hafta çalışmaya başlayan birçok aday da vardır.
Yeni Zelanda: Öğrenci vizesi olan ve IELTS 5.0 skoru sahibi öğrencilerin part time çalışma izni vardır. Hemen her alanda iş gücü açığının yoğun olarak hissedildiği bir ülkedir.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Yurtdışı eğitim hakkında genel bilgi alabilir miyiz? Biz hiç bir şey bilmiyoruz, genel bilgi verir misiniz? Yurtdışı eğitim konusunda genel bir bilgi almaya geldik? veya e-mail adreslerimize "genel bilgi talep ediyorum" şeklinde postaların gelmesi alıştığımız ancak talep de bulunana yeterince yardımcı olamadığımız durumlar olarak karşımıza çıkmakta...

Bir kişinin hastaneye gidip hastalıklarla veya tıpla ilgili genel bilgi istemesi, adliyede hukukla, ceza sistemiyle, yargı ile ilgili genel bilgi istemesi veya eczanede ilaçlar hakkında genel bilgi talep etmesine benzettiğimiz yurtdışı eğitim konusunda genel bilgi talepleri cevaplamakta zorlandığımız istisnai sorulardandır. Nasıl yardımcı olabiliriz sorusuna, genel bilgi istiyorum! şeklinde cevap verilmesi karşısında çoğu zaman çaresiziz. Genel bilgi talepleri karşısında ne anlatılırsa anlatılsın, ne söylenirse söylensin talep edenin beklentilerinin karşılanamadığını da görmekteyiz. Genel bilgi taleplerine karşı ATA Yurtdışı Eğitim olarak çalışma şeklimizi açıklamaya çalışıyoruz; "Tüm hizmetler yurtdışında bulunan eğitim kuruluşları tarafından sunulmakta olup ATA Yurtdışı Eğitim olarak anlaşmalı çalıştığımız okullarda başvuru, kayıt, konaklama, karşılama, vize gibi konularda ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Diğer tüm hizmetlerimiz ise ücretlidir."

Genel bilgiden ziyade özele indirgediğiniz hizmetleri talep etmeniz hem sizin hem danışmanlarımızın işini kolaylaştıracaktır.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Mevcut vizenizde statu değişikliği yapamaz gibi bir uyarı yoksa değişiklik başvurusu yapma hakkına da sahipsiniz demektir. Diğer önemli nokta ise mevcut vizenizin halen geçerli olması ve süresinin geçmemiş olmasıdır. Turist (B1-B2), öğrenci (F1), staj / work and travel vizesi (J1) veya diğer kategoriler arasında değiştirme talebinde bulunmanız kesinlikle kabul edileceği anlamına gelmez, bu nedenle doğru ve eksiksiz bir başvuru yapmanız çok önemlidir.

ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak izlemeniz gereken prosedürler, başvuru etapları ve gereken formlar konusunda danışmanlık ücreti karşılığında yardımcı olmaktayız. Ayrıca öğrenci vizesine değişim taleplerinizde anlaşmalı çalıştığımız okullardan ihtiyaç duyulan belgeleri temin etmenizi sağlayıp, değişiklik sürecini başlatmanızı da sağlayabiliriz.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
Öncelikle hangi şehirde eğitim almak istediğinize karar vermelisiniz. Toronto iş imkanı arayışında olan, eğitim sonrasında çalışma fırsatlarını değerlendirmek isteyen adaylar için en ideal alternatiftir. Gezilecek yerler açısından da sayısız fırsatlar vardır. Çalışmak ve gelecek kurmak isteyen adaylar için en fazla imkan büyük şehirlerde bulunur. Diğer bir alternatifte Vancouver şehridir, özellikle turizm sektöründe ve basit öğrenci işleri dediğimiz alanlarda bir çok iş imkanı sunar. Doğal güzellikleri, güvenli ortamı ve ılıman iklimiyle turistler tarafından da çok tercih edilmektedir. Fransızca ve İngilizceyi birlikte öğrenmek isteyen adaylar için Quebec eyaletinde bulunan Montreal şehri de iyi bir alternatiftir.

Yaşam maliyetleri ve eğitim giderleri açısından şehirler arasında önemli farklılıklar yoktur. Fakat şehirlerde semtlere ve okullara göre değişen maliyetler söz konusudur. Her şehirde ucuz ve pahalı alternatifler, her bütçeye hitap eden seçenekler bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Öğrenci vizesi alıp İngilizce eğitimi görebilmek için en az haftada 20 saat eğitim veren bir dil okuluna kayıt olmalısınız.

Eğitim süresine göre başvuracağınız vize çeşidi de değişeceği için kararlarınızı vermeden önce mutlaka bizimle irtibata geçmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın biz anlaşmalı çalıştığımız okullarda başvuru, kayıt, konaklama, karşılama, vize gibi konularda ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Kanada'da kursa başlamak istediğiniz tarih, eğitim almak istediğiniz süre gibi detayları belirleyip bizimle irtibata geçtiğinizde, kampanyalı ve indirimli okulların fiyat bilgisini hemen sizinle paylaşır ve karar vermenizde yardımcı olabiliriz.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.
ABD Büyükelçiliği 08 Ekim 2017 tarihinde Twitter hesabından yaptığı açıklamayla başlayan vize krizi sona ermiş, karşılıklı olarak vize başvuruları tekrar başlamıştır.

J1 vizesi - work and travel, internship, career training

Work and Travel amacıyla J1 türü vize alması gereken adayların başvuru tarihleri Mart 2018 yılında başlayacağından şimdilik WAT katılımcılarını etkileyen bir durum söz konusu değildir. Son durum itibariyle work and travel başvuruları ve kayıtlarımız devam etmektedir.

B1-B2 turist vizesi

Seyahat, iş veya farklı sebeplerle B1-B2 vizesine başvurular başlamıştır.

Elinde geçerli ABD vizesi olanlar mevcut gelişmelerden etkilenmeyecektir.

Türkiye'ye seyahat etmek isteyen Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları için de T.C. Washington Büyükelçiliği'de ABD vatandaşlarının vize başvurularını kabul etmeye başlamıştır.

Yabancıların durumu nedir?

Türkiye'de yaşayan yabancı uyrukluların ve ABD vizesine Ankara ve İstanbul'dan başvuran İran vatandaşlarının da mevcut açıklamalar çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri diplomatik misyonlarında göçmen olmayan vize başvurusu yapmaları önünde engel yoktur.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.