Work and Travel programına katılmaya karar vermekle macera ve heyecan dolu bir yaz tatiline de merhaba demiş oluyorsunuz. Fakat bu durum her WAT katılımcısı için aynı sonuçları doğurmayabilir. Danışmanlık firmanızla anlaşma yapmanız her iki tarafından karşılıklı olarak yükümlülüklerini bilmesi açısından çok önemlidir. ATA Eğitim aracılığıyla WAT programına katılmayı tercih eden öğrenciler aşağıdaki problemleri hiçbir zaman yaşamazlar.
  • WAT sözleşmesi, programa hangi firma ile katıldığınızın bir ispatıdır. WAT programına katılan ve ABD'de sorunlarla karşılaşan bazı öğrenciler, yurtdışına hangi firmanın danışmanlığında gittiklerini bile ispatlayamamaktadır. WAT sözleşmeniz varsa ABD' de yaşanması muhtemel problemler karşısında WAT katılımcısı muhatabının kim olduğunu bilir. Eğer ortada bir sözleşme yoksa Türkiye'de ki danışmanlık firmanız kolaylıkla sorumluluktan kaçabilir.
    ATA Eğitim aracılığıyla Work and Travel programına katılan öğrenciler böyle bir problem yaşamazlar, her etapta ATA Yurtdışı Eğitimin desteğini hissederler.
  • WAT programına katıldıktan sonra sürpriz ödemelerle karşılaşmazsınız. Bir çok firma öğrencinin WAT kaydını aldıktan sonra daha önce konuşulmamış ekstra giderler ortaya çıkarmakta ve bu giderlerin tahsili için öğrenciyi zorlamaktadır. ATA Eğitim aracılığıyla WAT programına katılan adaylar ise ne ödeyeceklerini her zaman bilirler. Sözleşmede yazan giderlerin dışında hiçbir sürpriz ödeme ile karşılaşmazlar.