Yurtdışındaki dil okullarının farklı imkanlarla bir çok eğitim alternatifleri bulunmaktadır. Bu eğitim alternatifleri her dil okulunda farklı fiyatlarla sunulmakta ve çoğu zaman yurtdışı eğitim adayları ve veliler bu fiyat farklılıklarının sebebini analiz etmekte zorlanmaktadır. Hatta bazı dil okullarının fiyatları arasında aşırı farklar olabilmektedir. Kolaylıkla söyleyebiliriz ki dil okulları arasındaki fiyat farklarının sebebi, okulun kalitesiyle doğrudan ilgilidir.

Fiyat farkının sebepleri

 • Bulunduğu ülke, ülkenin gelişmişlik düzeyi ve popülerliği (aynı okulların farklı ülkelerdeki şubeleri arasında bile ciddi fiyat farkları olabilmektedir)
 • Okulun imkanları (geniş bir kütüphane, dil laboratuvarı, sınav hazırlık materyalleri, konuşma, okuma, sinema odaları vs)
 • Okulun öğrenciye sunduğu sosyal aktivite yoğunluğu, (okulun yüzme havuzu olup olmamasından, haftalık gezi ve aktivite planına kadar bir çok etmen)
 • Okulun şehir içindeki konumu,
 • Üniversiteye bağlı olup olmadığı, (üniversite dil okulları imkanlarının zenginliğinden dolayı çoğu zaman daha pahalıdır.)
 • Seçilen ders programının yoğunluğu,
 • Öğrenciye sunulan seçmeli derslerin çeşitliliği,
 • Öğrencinin yaşayacağı sorunların üzerinde durması, öğrenciye ilgisi, personel yeterliliği
 • Köklü bir okul olup olmadığı gibi özelliklerden kaynaklanmaktadır.

Dil okulu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

 • 'Pahalı okulların keşfettiği özel yabancı dil öğretim methodları vardır ve bu methodları ekonomik dil okulları keşfedememiştir' diye bir durum söz konusu değildir. Hemen hemen tüm okullar benzer materyalleri kullanarak, U şeklinde oluşturulmuş benzer sınıflarda ders verirler.
 • Yabancı dil öğrenmeye odaklanmayan, kelime ezberlemeyen, pratik yapmayan, ders çalışmayan, yabancılarla arkadaşlıklar kurmayan, sürekli Türkçe konuşan veya Türkçe konuşulan ortamlarda bulunan bir aday için pahalı veya ekonomik dil okullarının, yabancı dil öğrenme süreci açısından hiç bir farkı yoktur. Zengin donanımlı veya donanımsız, pahalı veya ekonomik bir okul olması farketmeksizin yabancı dili öğrenemezler veya arzu edilen seviyeye gelmeleri normalden çok daha fazla zaman alır.
 • İyi öğretmenler çoğu zaman pahalı ve kaliteli okullarda çalışmayı ister.
 • Eğer sıkılmadan eğitim almak istiyorsanız sizin için uygun okullar ekonomik dil okulları değildir. Ekonomik dil okullarında ders bittikten sonra yapacak çok fazla şey bulamayabilirsiniz. Sosyal faaliyetlere ve öğrencilerin kaynaşmasına çok fazla önem verilmez. Ekonomik okullarda temel amaç mümkün olan en yüksek sınıf sayısına ulaşmak ve her sınıfı da en yüksek sayıda öğrenci ile doldurmaktır.
 • Bütçeniz sınırlıysa ve ekonomik maliyetli dil okulları beklentilerinizi karşılamıyorsa kaliteli okulların öğleden sonra veya akşam kurslarını tercih edebilirsiniz. Öğleden sonra ve akşam kursları, sabah kurslarına göre indirimlidir.
 • Eğitim alacağınız ülkede çalışmayı planlıyorsanız, işiniz hazırsa, zaman geçirecek arkadaşlarınız ve imkanlarınız varsa, dersler dışında okulda fazla zaman harcamayacaksanız, büyük beklentilerle gitmiyorsanız veya okul tarafından sunulacak faaliyetlere çok önem vermiyorsanız o zaman ekonomik okullar seçilebilir.
 • Ekonomik dil okullarında dil öğrenilmez diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Bilinçli yabancı dil öğrencisi, dilin konuşulduğu ülkede hiç okula gitmese bile çok iyi seviyede dil öğrenebilir. Okul sadece adayın iyi vakit geçirmesi, sıkılmaması, motivasyonunu kaybetmemesi, ders çalışmaya odaklanması, sosyalleşmesi ve dil öğrenim sürecini hızlandırmasına yardımcı olur.
 • Eğer gideceğiniz ülkeye ilişkin bir planınız yoksa ve şartlara göre hareket edeceksiniz, tek başına kalmamanız ve motivasyonunuzu kaybetmemeniz açısından çok ekonomik okullara gitmemenizi tavsiye ederiz. Çok ekonomik okulları tercih edip hayal kırıklığına uğrayan, mutsuz olan, sıkılan ve depresif reaksiyonlar sergilemeye başlayan adaylar hiç bir şekilde eğitime odaklanamaz. Bu adaylar yabancı dil öğrenmeye gelinceye kadar halledilmesi gereken çok daha önemli konuların olduğunu düşünmeye başlar, hiç bir şeyden mutlu olmaz ve bir an önce Türkiye'ye dönmenin yollarını ararlar.
 • Yurtdışında özellikle ilk günler zor geçer, eğer maddi kaygılarınız çok fazla değilse olanakları zengin, müşteri mutluluğunu önemseyen, sıkılmanıza ve moralinizi kaybetmenize izin vermeyecek kaliteli okullar her zaman çok daha avantajlıdır.
Zaman Çizelgesi
Aşağıda yabancı dil ile ilgili sorunlarınızın sona ermesi ve en üst düzeye gelebilmeniz için haftada 15-20 saatlik standart bir kurs ile normal şartlarda gereken eğitim sürelerini bulabilirsiniz.

- Başlangıç (Beginner) 1 yıl
- Başlangıç Üstü (Elemantary) 10-11 ay
- Orta Altı (Pre-Intermediate) 8-9 ay
- Orta (Intermediate) 6-7 Ay
- Orta Üstü (Upper-Intermediate) 3-4 ay
- İleri (Advanced) 1-3 ay

Bire-bir dersler, haftalık ders saati yoğunluğunun arttırılması, özel amaçlı hızlandırılmış kurslar ve kişisel yetenekler eğitim alınması gereken süreyi çok daha kısa zamanlara çekebilir.

Konaklama
Hemen her okul aile yanı konaklama seçeneği sunmakla birlikte, tüm okullar olmasada bir çok dil okulunun yurt imkanı da bulunmaktadır.

Aile yanı konaklama seçenekleri;
- Yemeksiz,
- Sadece kahvaltı
- Günde iki öğün yemek
- Günde üç öğün yemek şeklindedir.

Yurt seçeneği ise genelde yemeksizdir. Bazı yurtlarda sadece kahvaltı yada günde iki öğün yemek seçeneği bulunabilmektedir.

Kriterlerinize en uygun okulu seçerken; okulların özelliklerini göz önünde bulundurmanızın yanı sıra, eğitim danışmanlarımızın tecrübe, bilgi ve tavsiyelerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz. ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanları doğru bir seçim yapmanıza ve hedeflerinize ulaşmanız için ilk adımı atmanıza yardımcı olacaktır.

Burlington School

Burlington School of English Dil Okulu, Burlington İngilizce Dil Kursları

İncele

Kings

Kings Colleges Dil Okulu, Kings Dil Kursları

İncele

Ability Education

Ability Education Dil Okulu, Ability Dil Kursları

İncele

Kaplan

Kaplan Dil Okulları

İncele

Sprachcaffe

Sprachcaffe Dil Kursları

İncele

LSI

LSI Dil Okulları

İncele

ELS

ELS Dil Okulları

İncele

Clubclass

Clubclass Malta Dil Okulu, Ekonomik Uygun Ucuz İngilizce Kursu

İncele

Embassy CES

Embassy CES Dil Okulu, Embassy CES Dil Kursları

İncele

CCEL

CCEL Dil Okulu, Canadian College of English Language Dil Kursları

İncele